O nás


SFK Avalon o.s.


Pořadatelem Festivalu fantazie je neziskový spolek SFK Avalon o.s., založený v r. 2001 členy sci-fi klubu Avalon (od r. 1994). Cíle a prostředky spolku jsou popsány ve stanovách SFK Avalon. Příjmy spolku jsou věnovány na zlepšování programu, organizace a technického zajištění. Přes dobrovolnický charakter se pořadatel snaží o co nejvyšší profesionalitu.


SFK Avalon má čtyři zaměstnance.


Ostatní pořadatelé připravují a realizují festivaly ve svém volném čase jako dobrovolníci, bez odpovídající finanční odměny. Pořádání na místě dále podporují placení brigádníci. Většinu programu dobrovolně zajišťují desítky fanouškovských klubů a jednotlivců z celé ČR. Vedoucí programových linií a autoři pořadů dostávají symbolickou odměnu. Partneři festivalu zajišťují část programu a ceny do turnajů, pomáhají s propagací, částečně přispívají na provoz herny, účast hostů a podobně. Prostor pro spolupráci je otevřen pro jednotlivce i pro společnosti a organizace.


Kromě Festivalu fantazie SFK Avalon pořádal PragoFFest (návštěvnost přes 10 tisíc fanoušků, poslední desátý ročník proběhl v roce 2019), GameFFesty spojené s FF, PragoFFestem nebo prvními dvěma FanCity a jednorázové akce jako například Parcon 2011, FutureCon 2004 a další.


SFK Avalon spolupořádá Comic-Con Prague (návštěvnost prvního ročníku 23 tisíc fanoušků). Dále pořádá malé cony FanCity / FF Speciál, Avalcon Classic a Silicon.


SFK Avalon na bázi pronájmu provozuje hotel Fantazie v Chotěboři. Zajišťuje služby pro sportovní a taneční soustředění, školy v přírodě, dětské tábory, studentské konference, školení a zasedání, plesy a večírky...Festival fantazie


Historie:

V roce 1996 se sešlo 100 fanoušků fantastiky v chotěbořském KD Junior na prvním Avalconu. V roce 1998 pořádal SFK Avalon národní Parcon, v roce 1999 se rozšířil program Avalconu a vznikl obecnější název Festival fantazie.


V roce 2002 byl Festival fantazie povýšen na celoevropský Eurocon a zároveň národní Parcon (rovněž v letech 2003, 2005).


Festivaly fantazie rostly, až se staly největšími festivaly pop-kultury v ČR. A to prakticky bez dotací a sponzorů, přes komplikace způsobené státem (EET, zvyšování minimální mzdy, rostoucí administrativní nároky...) nebo rekonstrukcí jednotlivých budov festivalu.


Cílem pořadatelského týmu bylo vybudovat kvalitní, známou a hojně navštěvovanou sérii festivalů fantastiky a her s bohatým fanouškovským i profesionálním programem, velkými hernami a širokými a kvalitními službami. To se podařilo.


Přibližně v roce 2016 festival narazil na limity dané kapacitou ubytování v Chotěboři a od té doby je cílem zejména zlepšování jednotlivých parametrů, než extenzivní rozvoj.


Festival fantazie přivedl do ČR už 25 zahraničních herců a další zajímavé zahraniční hosty z řad spisovatelů, hudebních skladatelů, režisérů a výtvarníků. Pořadatelé vymysleli a realizovali řadu přelomových změn, jdou příkladem ostatním českým conům a festivalům podobného druhu.


Současnost:

Festival fantazie je pořádán fanoušky pro fanoušky a v některých parametrech je stále na světové špici. Většinou desetidenní program této doslova fantastické dovolené na začátku letních prázdnin zahrnuje kolem 1500 pořadů, z toho desítky turnajů a 50 filmů v kině.


Série FFestivalů nadále zůstává fanouškovskou, přesto trvale usiluje o profesionální provedení a maximální spokojenost účastníků. Organizace, program a služby se neustále zlepšují.Festival fantazie Speciál


Historie:

V roce 1999 SFK Avalon využil zrušení srpnového Bohemiaconu a na konci letních prázdnin uspořádal první Festival fantazie Speciál, kde se sešlo přibližně 100 fanoušků fantastiky, opět v chotěbořském KD Junior. V roce 2002 měl letní Eurocon takový úspěch, že vyvolal velký zájem o další con a proto Festival fantazie Speciál je od tohoto roku pořádán každoročně.


Festivaly fantazie Speciál rostly, v letech 2008-2010 obsadily kromě KD Junior, kina a Sportovní haly i Sokolovnu. Staly se o něco menší verzí letního FF, včetně projekce filmů v kině a měly dokonce i zahraničního hosta.


Účast se už ale nezvyšovala a tak se roce 2011 přestěhoval říjnový Festival fantazie Speciál do Prahy, do KC Novodvorská, kde se představil jako FanCity, se zahraničními hosty a novými partnery. V roce 2012 pak přidal k prostorám ještě sousední kino, protože po úspěchu Minecraft programu na letním FF přilákal stovky fanoušků letsplayerů a youtuberů. Znovu pozval zahraniční hosty a dosáhl svého vrcholu. Přes vysokou účast ale skončil velkou finanční ztrátou, kvůli nákladům na zahraniční hosty.


Současnost:

Pro rok 2013 se videoherní partneři rozhodli soustředit se na podzimní veletrh ForGames a FF Speciál / FanCity se bez partnerů vrátil do Chotěboře, tentokrát do hotelu Fantazie, který si SFK Avalon v létě 2013 pronajal. Zde probíhá FF Speciál / FanCity až doposud, v roce 2020 naposledy.Václav Pravda


Ing. Václav Pravda vedl několik let vzdělávací centrum Hewlett-Packard. Nejdříve při této práci a poté na plný úvazek pořádal Festivaly fantazie a další. Na svém kontě má již více než 60 úspěšných akcí. V posledních letech kromě jejich pořádání provozuje také hotel Fantazie v Chotěboři. Na Comic-Con Prague má na starosti zejména program a organizaci.